top of page

Co wspólnego ma Krzeszów z Lubiążem?

Obydwie miejscowości położone są w województwie dolnośląskim, ale w różnych powiatach; przez obydwie przebiega szlak cysterski.

Kto był z nami na wycieczce w Lubiążu widział jakie spustoszenie nastąpiło w kompleksie Opactwa Pocysterskiego w wyniku jego sekularyzacji przeprowadzonej na początku XIX wieku, skąd zabrano i wywieziono setki obrazów słynnego barokowego malarza oraz wiele cennych rzeźb, monet i instrumentów muzycznych. Kolejne wywózki miały miejsce w 1944 roku, w wyniku których zabrano pozostałe obrazy. Świetność kościoła przypominają jedynie piękne kute bramy oraz ogromna rama po obrazie oparta o ścianę, czekająca na brakujące płótno...

Foto: Paweł Kubik

Foto: Paweł Kubik

Foto: Paweł Kubik

Foto: Paweł Kubik

W Krzeszowie natomiast znajduje się pięknie zdobione Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z przebogatym wnętrzem, nazywane Europejską Perłą Baroku, położone na tętniącym życiem szklaku cysterskim. W pobliżu Sanktuarium zlokalizowany jest kościół, którego ściany zdobią freski prezentujące sceny z życia św. Rodziny autorstwa słynnego barokowego malarza.

Foto: www.flickr.com Grzegorz Polak

Czy już wiecie co łączy Krzeczów z Lubiążem?

Nie, nie są to te same freski czy obrazy…. podobieństwa należy dopatrywać w ich autorze, Michaelu Willmannie, który był jednym z najsłynniejszych malarzy epoki baroku, działającym na Śląsku i silnie powiązanym z Opactwem w Lubiążu. Do dziś na terenie opustoszałego kościoła spoczywają jego szczątki.

Piękna jego dzieł nie mogliśmy podziwiać w Lubiążu, dlatego natchnieni inspiracją, w dniu 24 marca 2018 r. (sobota) wyruszamy z Wrocławia do Krzeszowa. Mamy nadzieję, że to właśnie Ty będziesz wtedy z nami. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 20 marca 2018 r.

Chcesz poznać szczegóły wycieczki? Kliknij tutaj.

Wyróżnione wycieczki
Ostatnio dodane
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
bottom of page