top of page

Wycieczki w 4 strony świata - pomysły na weekend majowy poza Wrocławiem


Zamek Moszna

Czy Wy też już planujecie swoje Majówki?

Mamy dla Was pomysły na rodzinne wycieczki poza Wrocławiem.


Kierunek wschód

Brzeg Opolski oraz Kościół w Małujowicach (50 km od Wrocławia)

W Brzegu Opolskim warto odwiedzić Zamek Piastów Śląskich. Jedyny poza Wrocławiem tak bogaty zbiór śląskiej sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja malarstwa Michaela Leopolda Willmanna określanego mianem śląskiego Rembrandta (źródło: https://brzeg.pl/kultura/muzeum-piastow-slaskich/).


Foto: http://triponline.pl/swego-nie-znacie/zamek-piastow-slaskich-brzegu/
Foto: http://triponline.pl/swego-nie-znacie/zamek-piastow-slaskich-brzegu/

W Małujowicach warto odwiedzić Kościół św. Jakuba Apostoła, w którym to odkryto średniowieczne polichromie. Kościół został zbudowany w 1250 r. w stylu gotyckim.

Polichromie przetrwały tylko dzięki temu, że chciano je kiedyś zniszczyć. Zwolennicy reformacji, którym nie podobały się katolickie malowidła, pokryli je grubą warstwą tynku. Freski zostały odkryte w 1963 r., a przez następne 20 lat trwała ich konserwacja. Są w stu procentach autentyczne (źródło: http://www.national-geographic.pl/traveler/kierunki/sykstyna-na-slasku). Nie ma w Polsce drugiej takiej świątyni, której powierzchnia 900 m kw. pokryta by była oryginalnymi gotyckimi freskami (źródło http://www.focus.pl/artykul/swego-nie-znacie-tajemnica-swiatyni-w-malujowicach). Należy pamiętać o tym, że w czasie gdy powstało to dzieło ludzie byli niepiśmienni i w prosty i przystępny sposób należało im przekazać zasady wiary chrześcijańskiej.

Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82ujowice
Foto: http://edd.nid.pl/page/calendar?id=1842&name=czy-widziales-juz-slaska-sykstyne

Zamek Moszna (130 km od Wrocławia)

Piękny, z 99 wieżami, przypominający Pałac Disneya, Zamek Moszna położony w województwie opolskim, z roku na rok zachwyca swoim pięknem. Zdecydowanie wart odwiedzenia.

Foto: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/galeria
Foto: https://www.disneyfanatic.com/

Kierunek zachód

Krzyżna Góra, Zamek Sokolec, Sokoliki, Zamek Bolczów (110 km od Wrocławia)

Krzyżna Góra należy do pasma Gór Sokolich w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Dzisiejszą nazwę zawdzięcza siedmiometrowemu żelaznemu krzyżowi, który w 1832 roku ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin męża Wilhelma von Hohenzollerna. Napis na krzyżu (po niemiecku) głosi: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny (źródło: http://www.rudawyjanowickie.pl/pl/punkty-widokowe/322-krzyzna-gora-punkt-widokowy.html).

Ze szczytu góry rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

Foto: http://www.karkonosze.pl/krzyzna-gora-sokolik-pl/wycieczki

Idąc dalej szlakiem trafimy na ruiny Zamku Sokolec. Jego dzieje nie są dokładnie znane. Z przeprowadzonych w 1904 r. niezbyt fachowych badań i dokumentacji archeologicznej, przyjęto, że pierwotnie istniał tu gród datowany na VIII w., łączony z północnomorawskim państewkiem Samona lub plemionami germańskimi (źródło: http://rudawyjanowickie.pl/pl/zamki-dwory-i-inne/375-zamek-sokolec.html).


Po 20 minutach dochodzimy do Sokolików, które są "mini rajem" dla wspinaczy. Na szczyt jednak prowadzą metalowe schody. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Karkonosze i Śnieżkę, Góry Kaczawskie oraz Góry Izerskie.

Foto: Paweł Kubik

Wracając z Sokolików warto zajrzeć do Schroniska Szwajcarka wybudowanego w 1823 roku w całości z drewna na wzór tyrolski.

Foto: http://schronisko-szwajcarka.pl/

Po odpoczynku w schronisku warto wybrać się do ruin XIV-wiecznego Zamku Bolczów oddalonego jakieś pół godziny drogi samochodem.

Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Bolcz%C3%B3w

Zamek Kliczków (140 km od Wrocławia)

Historia Zamku Kliczków sięga aż XIII wieku i kryje w sobie fascynujące tajemnice.

Foto: http://www.kliczkow.com.pl/kompleks-zamkowy/zamek-kliczkow

Kierunek północ

Trzebnica - Las Bukowy i Koty (30 km od Wrocławia)

Nie każdy wie, że na przełomie XIX i XX wieku Trzebnica była znanym i popularnym uzdrowiskiem. Przyjeżdżali tu głównie Wrocławianie, którzy korzystali z miejscowego klimatu, wód mineralnych oraz kąpieli borowinowych. Wokół Lasu Bukowego powstawały domy zdrojowe, pensjonaty i restauracje. Niestety dzisiaj Trzebnica nie ma już tego charakteru co kiedyś, jednak mimo wszystko polecamy się wybrać do Lasu Bukowego. To świetne miejsce na wypoczynek i rodzinny spacer. Znajdują się tam niezliczona ilość ścieżek. Wybierając się z dziećmi można zabrać hulajnogi czy rowerek. W dzielnicy uzdrowiskowej atrakcjami są plac zabaw, sprzęty do ćwiczeń, fontanna, niewielkie molo na jednym ze stawów (źródło: http://www.psur.pl/a.aspx?id=232).

Miłośnicy kotów, także znajdą coś dla siebie. W centrum Trzebnicy znajduje się rzeźba dwóch uroczych kotków, z którymi koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie: Kociogórek i Lubuszka.

Foto: http://turystyka.trzebnica.pl/278/trzebnickie-koty.html

Ruda Sułowska i Dolina Baryczy (60 km od Wrocławia)

Wycieczka ta, to nie lada gratka dla najmłodszych, którzy mogą odwiedzić mini zoo, przejść ścieżkę edukacyjną oraz przespacerować się wokół stawów. Warto odwiedzić gospodarstwo u Pani Hanny Jankowskiej. Spróbować prawdziwego wiejskiego masła oraz świeżego  mleka od krowy. Dla aktywnych i lubiących sport dobrym wyborem będzie wypożyczenie kajaków


Kierunek południe

Ślęża i Sobótka (35 km od Wrocławia)

Zdobywanie Ślęży  z przełęczy Tąpadła to dobre rozwiązanie dla rodziców z małymi dziećmi.

Przy szlaku znajdują się tablice z legendami slężańskimi. Na szczycie czeka niedźwiadek slężański,który pod brzuszkiem skrywa tajemniczy znak :) W schronisku można otrzymać pamiątkowa pieczątkę. Schodząc w dół tym samym szlakiem warto odwiedzić Sobótkę, gdzie na rynku można obejrzeć makietę Masywu Ślęży oraz kamienne niedźwiadki, a w pobliskiej cukierni można zjeść pyszne lody.

Foto: http://www.sleza.sobotka.net/sobotka/sleza.html

Arboretum Wojsławice k. Niemczy (60 km od Wrocławia)

Kierując się dalej na południe dotrzemy do Arboretum w Wojsławicach, które jest Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przepiękny ogród położony na wzgórzu. Idealny na rodzinny wypoczynek. Na miejscu po uprzednim umówieniu się można zorganizować ognisko lub piknik na świeżym powietrzu, podziwiając przepiękne widoki rozpościerające się z należącego do ogrodu wzgórza.

Foto: Paweł Kubik
Foto: http://arboretumwojslawice.pl/gallery/krajobrazy/

Zamek Książ i Świdnica (80 km od Wrocławia)

Wybierając się w kierunku Wałbrzycha warto zwiedzić Zamek Książ, który zachwyca swoim położeniem, ogrodami i widokami. Wizyta w Palmiarni pozwoli na szukanie skał wulkanicznych i ujrzenie prawdziwego drzewa z pomarańczami.

Wracają z Wałbrzycha polecamy zatrzymać się w Świdnicy, aby obejrzeć Kościół Pokoju oraz kamieniczki, z którymi wiążą się legendy o Bazyliszku i Złotym Chłopcu.

Foto: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/en/galeria_zdjec.html
Foto: http://kosciolpokoju.pl/kosciol/

Zamek Grodno i Góry Sowie (70-80 km od Wrocławia)

Dzieje Zamku Grodno to ponad 900 lat historii, zaczynając od czasów Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, skończywszy na okresie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Zamek Grodno jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku (źródło: http://zamekgrodno.pl/historia/).

Foto: Tomasz Góra (https://www.facebook.com/zamekgrodno/)

W pobliżu Zamku znajdują się Góry Sowie, które idealnie nadają się na spacer wśród zieleni, ciszy i spokoju. Polecamy wdrapać się na Wielką Sowę, na której znajduje się Wieża Widokowa wybudowana w 1906 roku. Wieża ta powstała w miejscu zniszczonej drewnianej wieży z 1886 roku. Można dostrzec z niej Ślężę, Śnieżkę i Śnieżnik (źródło: https://www.wielkasowa.eu/)

Foto: Paweł Kubik

Kamieniec Ząbkowicki (80 km od Wrocławia)

W Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się przepiękny, iskrzący się w słońcu Pałac Marianny Orańskiej, który zachwyca swoją potęgą i rozmachem. Pałac stanowił jej letnią rezydencję. Jego budowa rozpoczęła się w 1839 roku, a zakończyła w 1872 roku. Dlaczego prace trwały aż 33 lata? Dowiecie się, gdy odwiedzicie to magiczne miejsce.

Foto: http://www.palacmarianny.com.pl/

Sokołowsko i Andrzejówka (100 km od Wrocławia)

Jadąc jeszcze dalej dotrzemy do urokliwej miejscowości Sokołowsko, w której w 1855 roku zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla osób chorych na gruźlicę. Zastosowano tam nową metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na wzór Sokołowska został stworzony ośrodek leczenia gruźlicy w Davos w Szwajcarii. Niestety po II wojnie światowej uzdrowisko straciło na znaczeniu. Dopiero w 2007 roku obiekt byłego Sanatorium zakupiła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i tworzy w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury (źródło: http://www.sokolowsko.org/pl/historia-sokolowska).

Foto: http://www.sokolowsko.org/pl/historia-sokolowska

Z Sokołowska spokojnym spacerem wśród lasów i zieleni możemy dotrzeć do Schroniska Andrzejówka, które w 2013 roku zajęło 1. miejsce w rankingu tworzonym przez Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m.

Foto: http://www.zloty-pociag.com/kafelek/43/schronisko-pttk-andrzejowka

To by było na tyle. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do aktywnego wypoczynku w ten dłuuugi majowy weekend.

Jeżeli jesteście ciekawi jakie wycieczki przygotowaliśmy dla Was kliknijcie tutaj >


Do następnego przeczytania!

Alina Filipowicz i Kamila Kubik


Comments


Wyróżnione wycieczki
Ostatnio dodane
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
bottom of page